Vsak vitamin ima svojo vlogo. Noben vitamin ne more nadomestiti drugega vitamina, zato življenje brez njih ni mogoče. Telo jih ne more (oziroma ne more v zadostni količini) proizvesti samo, zato jih moramo dobiti s hrano.
Eno najbolj uporabnih orodij v medsebojnih stikih so – oči. Naš pogled. V očeh se zrcalita šarm in karizma posameznika, toda tudi zdravje in naše počutje. Če je hranilnih snovi dovolj, bo kar 90 odstotkov našega šarma izviralo prav iz oči.
Po praznikih telo nujno potrebuje razbremenitev. To so ljudje vedeli že iz davnine, pa naj je bilo to na severu ali jugu, na vzhodu ali zahodu našega planeta. Narava je sama poskrbela, da je v tem času na voljo prav tisto, kar potrebujemo.
O maščobah je bilo prelitega že toliko besnega črnila in izrečenih toliko grenkih besed, da pravzaprav ni čudno, da zlahka postanejo žarke, naravnost »žautave«. Od kod taka negativna podoba maščob? Mar so res tako slabe in nepotrebne v našem življenju?
Danes je sol poceni in nikomur ne pade na pamet, da bi jo menjal za zlato. Vsem je na dosegu roke in veliko je takih, ki »brez zrnca soli v glavi« nepremišljeno stresajo sol v juho in na vse, kar se znajde na krožniku.
Danes si izmišljamo in izmišljamo ... To s pridom izkorišča živilska industrija in nam ponuja tudi lahka živila, lahko mleko ... Iz mleka odstranijo maščobo, zato pridobijo še več masla, smetane, jogurtov in drugih izdelkov in nam povrhu modno muho še zaračunajo. Mar menite, da je vodéno mleko brez maščobe boljše in bolj zdravo od polnega?
Pokažite si jezik in povedal vam bo, kaj telo potrebuje! Na jeziku je izredno veliko živčnih končičev, zato sodi med telesne organe, ki so najobčutljivejši na dotik in za bolečino. Kemični receptorji na jeziku zaznavajo stanje telesa
Veliko ljudi pravi, da jih priprava jedi na prostem, na domačem vrtu ali med počitnicami in taborjenjem v naravi, močno sprosti in razbremeni vsakodnevnega stresa. Zato si torej tako želimo obedovati na prostem!
Čudež je, da v Sloveniji niso več najbolj popularne besede recesija, stroški, varčevanje! Končno se je začelo z drugačnimi, bolj optimističnimi besedami in besednimi zvezami: poln vrt, mehka solata, mlada špinača, redkvice, mlada čebula …
Med predavanji v društvih sladkornih bolnikov sem dobila potrditev, da se pri posameznih bolnikih telo različno obnaša do nekaterih živil, kar sem prej teoretično že prebrala. Na primer: nekomu jabolko zviša sladkor, drugemu ne, enako velja za méd. In še bi lahko naštevala.