»Grlo me boli,« pogosto potožijo ljudje, ki pomoč poiščejo v lekarni. Čeprav sta grlo in žrelo ločeni enoti in imata vsaka svojo vlogo, iz teh besed ponavadi prepoznamo, da bolnika praska, skeli in peče v žrelu in da težko požira.
Nos je tesno povezan z ušesi in žrelom. In prav zato ima pomembno vlogo v boju z okužbami. Zato je za njegovo pravilno delovanje bistvena zdrava in nepoškodovana nosna sluznica.
Že dolgo je znano, da je kajenje tobaka na prvem mestu med vzroki umrljivosti in obolevnosti, ki bi se jih dalo preprečiti. Pa vendarle se vprašamo: zakaj potem še vedno kadijo?
Astmo ima10–16 % naših prebivalcev. Vedeti je treba, da astme ne moremo ozdraviti, a s sodobnimi zdravili in ustreznim življenjskim režimom jo obvladujemo v neaktivni fazi. Razpoznati moramo bolnike, ki soe. sprejemljivi za pogostejša in hujša poslabšanja astme, ter jih posebej pozorno obravnavati. Govorimo o posebnem fenotipu hude astme.
Bolezni dihal spadajo med najpogostejše bolezni otrok. Povzročitelji teh bolezni so večinoma virusi. Ker se okužbe širijo preko rok, s kapljicami (po zraku, ob kihanju, kašljanju) in preko predmetov, lahko možnosti za okužbo zmanjšamo že z osnovno higieno rok (umivanje in razkuževanje rok).
Prehlade povzročajo virusi iz različnih družin virusov, znotraj katerih so številni antigenski tipi. Poznamo več kot 100 različnih virusnih podtipov, ki lahko povzročijo prehlad, kar je razlog za veliko število prehladov v našem življenju.
Bolečina v žrelu je lahko svarilni znak angine, gnojnega vnetja žrela, vnetja poklopca ali ognojka žrela. Čeprav na prvi pogled te težave ne predstavljajo večjega problema, lahko na dolgi rok pripeljejo do resnih zapletov in v ekstremnih primerih celo do smrti.
Kašelj je pogosta težava, s katero se srečujemo predvsem v hladnejših mesecih, ko so prehladna obolenja pogostejša. Čeprav kašelj običajno ni življenjsko ogrožajoč, pa je lahko zelo nadležen.
Dihanje je počelo življenja. Ni samo gibanje zraka v telo in nazaj ven ali izmenjava plinov, temveč gibanje v določenem ritmu, ki ga narekujejo zunanje in notranje okoliščine. Z dihanjem smo zelo intimno povezani s svetom okoli nas. Ob dejstvu, da je površina razgrnjenih pljuč velika kot nogometno igrišče
V zimskem obdobju je kašelj, poleg smeha in joka, eden najpogostejših zvokov v domovih mladih družin. Kašelj je posledica draženja sluznice zgornjih in spodnjih dihal, največkrat zaradi okužbe z virusi ali bakterijami. Slednji v hladnih mesecih izkoristijo slabši imunski odziv, povečano draženje sluznice zaradi suhega hladnega zraka