Folna kislina je ključnega pomena že od prve želje: »Imeti otroka!« Večkrat nenasičene maščobne kisline, predvsem omega 3 dokozaheksaenojska kislina (DHA), pa pridobijo svojo veljavo v 13. tednu nosečnosti, ko se pospeši rast in razvoj zarodkovih organov.
Vitamini in minerali sodelujejo pri biokemičnih reakcijah v telesu, torej pri presnovi hrane. Če jih primanjkuje, telo ne predela zaužite hrane in ne dobi ustreznih gradnikov za svoj zdrav obstoj, kaj šele za razvoj novega bitja v času nosečnosti.
Poleg vse ljubezni in zaščite, ki jo dojenčku nudimo starši, je ena najpomembnejših potreb dojenčka tudi ustrezna prehrana, za katero pa smo odgovorni prav njihovi starši.
»Starejše generacije se verjetno še spominjajo časov pred vojno, ko so babice kot pomočnice pri porodu prihajale na dom in svetovale ženskam v nosečnosti, pomagale pri porodu in pri skrbi za otroka, spremljale njegovo mamo in družino po porodu.
Pilates je ena najbolj primernih oblik vadbe v času nosečnosti. Zagotavlja nežno podporo tako v času nosečnosti kot po njej. V članku preberite zakaj je pilate priporočjiv in na kaj je pri takšni obliki vadbe potrebno biti pozoren.
Trebušni krči ali kolike so ena najpogostejših težav, ki prestrašijo mlade dojenčkove starše. Kako tudi ne, saj dojenček joka, se zvija od krčev in je ves zaripel v obraz – starši pa se ob tem sprašujejo, kako mu vendar pomagati.
V mnogih kulturah je za ženske povsem samoumevno, da dojijo. V industrijsko razvitem svetu, kjer so mlečni nadomestki široko sprejeti in dostopni, pa se ženske odločajo o tem, ali bodo dojile ali ne.
Iz osebnih izkušenj bi rekla, da je šel pritisk na mamice glede nujnosti dojenja absolutno predaleč. Mamica, ki ne more dojiti, se zato počuti nesposobna in slaba mati.
Skrb za zdrave mlečne zobke otroka se začne že v nosečnosti. Bodoča mamica lahko z zdravo prehrano in zdravim načinom življenja veliko pripomore k zdravim in lepim zobem otroka.
Nenadna driska je lahko nevarno stanje, ki zaradi izsušitve otroka celo življenjsko ogroža. Pomeni stanje nenadnega odvajanja tekočega blata v večji količini (več kot 10 ml/kg na dan), ki se lahko pojavi zelo pogosto (od 4-krat do 20-krat na dan).