Alergije se ne pojavljajo samo spomladi in poleti, ampak se z njimi srečujemo vse leto. Poglejmo, katere so najpogostejše oblike alergij, kakšne težave povzročajo in kako jih lahko ublažimo.
Imunski sistem se pozimi močno zmanjša, zato postanemo dovzetni za različna prehladna obolenja. Najpogostejše obolenje zgornjih dihalnih poti, ki ga povzročajo številni virusi, je prav prehlad.
Sodobna prevozna sredstva omogočajo, da se lahko turisti odpravijo kamor koli. Med številnimi tveganji, ki jim je izpostavljen potnik, imajo prav nalezljive bolezni pogosto velik oziroma dolgotrajen vpliv na zdravje.
O alergiji govorimo takrat, ko se telo preobčutljivo odzove na sicer nenevarne snovi (alergene), ki pri zdravih ljudeh ne povzročajo nobenih težav. Najbolj znani alergeni so cvetni prah, pršice, plesni in živila.
Breza je izredno alergogeno drevo. Na alergen breze je alergičnih od 10 do 20 odstotkov ljudi. Posamezna drevesa tvorijo ogromno količino pelodov. Sezona cvetenja pa se začne na začetku aprila.
Okužb s sezonskimi virusi in bakterijami ne moremo povsem preprečiti, lahko pa s pravilnimi ukrepi zmanjšamo obseg okužb in olajšamo potek bolezni.
S cepljenji preprečujemo izbruh številnih nalezljivih bolezni zaradi imunosti, ki se razvije kot posledica cepljenja. Lasten imunski sistem nas bolj ali manj varuje pred mnogimi obolenji, ne pa pred vsemi. Zato so nekatera cepljenja življenjskega pomena.
Pandemska gripa je bolezen, ki jo povzroča novi virus influence A (H1N1v). Virus gripe vsebuje gene prašičjega, človeškega in ptičjega virusa influence A. Sprva so ga poimenovali virus prašičje gripe. Poimenovanje je bilo napačno, saj virusi prašičje gripe povzročajo akutno bolezni dihal prašičev in ne ljudi.
Med najpomembnejše povzročitelje virusnih drisk sodijo rotavirusi. Najpogostejši so jeseni in pozimi ter pri otrocih do petega leta starosti. Pred močno kužnim rotavirusom se pri dojenčkih najbolje zaščitimo s cepivom.
Okužba s HIV se je z razvojem protiretrovirusnih zdravil in novih strategij zdravljenja spremenila od hitro potekajoče, na smrt obsojajoče bolezni v kronično obvladljivo bolezen.