V zadnjem času pa smo tako na področju preprečevanja in diagnostike kot tudi pri zdravljenju osteoporoze dočakali pomembne spremembe. Več v prispevku.
Strokovnjaki ocenjujejo, da je med državljani Slovenije okrog 20.000 takšnih, ki imajo, so imeli ali bodo imeli epilepsijo, še precej več pa tistih, ki v življenju doživijo en sam epileptični napad. V Sloveniji osebe z epilepsijo nerade govorijo o svojih težavah, saj je njihovo življenje zaradi nerazumevanja in predsodkov okolice oteženo.
Človek se je s celjenjem ran ukvarjal že v preteklosti. V upanju, da se bo rana zacelila, so se ljudje zatekali k vražam, na rano pa polagali različna zelišča, vroče vino, olje, med, drevesno lubje in druge snovi.
Določena območja na obrazu, kot so nos in lica, so videti pordela in lisasta, koža je razdražena, zelo občutljiva, je suha, peče in skeli. Pojavu pravimo rosacea, zaradi njega pa so lahko prizadete osebe močno psihično obremenjene.
Danes je sol poceni in nikomur ne pade na pamet, da bi jo menjal za zlato. Vsem je na dosegu roke in veliko je takih, ki »brez zrnca soli v glavi« nepremišljeno stresajo sol v juho in na vse, kar se znajde na krožniku.
Ravno ko je izšla prejšnja številka Naše lekarne, v kateri sem opozarjal, da me je kmet opozoril, da zima niti še ni rekla prave besede, se je zgodilo. Končno je zapadel sneg in končno sem bil tudi jaz na dopustu. Z družino in prijatelji in njihovimi družinami.
Astmo ima10–16 % naših prebivalcev. Vedeti je treba, da astme ne moremo ozdraviti, a s sodobnimi zdravili in ustreznim življenjskim režimom jo obvladujemo v neaktivni fazi. Razpoznati moramo bolnike, ki soe. sprejemljivi za pogostejša in hujša poslabšanja astme, ter jih posebej pozorno obravnavati. Govorimo o posebnem fenotipu hude astme.
Hipoglikemija je strokovni izraz za prenizek krvni sladkor. Največkrat se o hipoglikemiji ali pogovorno »hipi« pogovarjamo kot o zapletu zdravljenja sladkorne bolezni. Z njo se v svojem življenju sreča marsikateri sladkorni bolnik.
V Zakonu o nalezljivih boleznih je med drugim zapisano, da ima vsak pravico do varstva pred nalezljivimi boleznimi in bolnišničnimi okužbami, hkrati pa dolžnost varovati svoje zdravje in zdravje drugih pred takimi boleznimi oz. okužbami.
Za gibanje telesa v območju težnosti je potrebna čvrsta opora – skelet. Omogoča nam, da tkiva ohranjajo obliko in položaj kljub delovanju težnosti, ščiti organe pred poškodbami, obenem pa služi kot prijemališče mišicam, ki s svojim krčenjem omogočajo gibanje.