Na Ljubljanskem gradu so v četrtek, 9. marca 2023, slovesno razglasili devet zmagovalcev natečaja 9. International Medis Awards for Medical Research. Med njimi je tudi slovenski predstavnik Vid Janša, dr. med., iz Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana. Njegov znanstvenoraziskovalni prispevek je bil najboljši na področju ginekologije. Natečaj že deveto leto nagrajuje izjemne raziskovalne dosežke zdravnikov in farmacevtov iz devetih držav srednje in jugovzhodne Evrope.
Študija o novih možnostih diagnosticiranja endometrioze
Vid Janša, dr. med., je prvi avtor članka Proteomic analysis of peritoneal fluid identified COMP and TGFBI as new candidate biomarkers for endometriosis (Proteomska analiza peritonealne tekočine opredelila COMP in TGFBI kot nova možna biološka označevalca endometrioze). Objavljen je bil v odmevni reviji Scientific Reports.
Študija obravnava nove možnosti napredne, neinvazivne metode za odkrivanje endometrioze, pogoste ginekološke bolezni, ko tkivo, ki običajno obdaja notranjost maternice (endometrij), raste zunaj nje. Močno ogroža kakovost življenja žensk in je glavni vzrok za neplodnost. Standardni postopek za diagnozo endometrioze je vizualni kirurški (laparoskopski) pregled medeničnih organov, po možnosti skupaj s histološko potrditvijo. Ta postopek je invaziven, zahteva splošno anestezijo, je drag in lahko povzroči zaplete. V študiji so raziskovali proteinsko sestavo tekočine v trebušni votlini (peritonealne tekočine) z namenom identifikacije značilnih bioloških označevalcev endometrioze.
Vid Janša, dr. med.:
Bili smo prvi, ki smo uspeli dokazati povezavo med določenimi proteini, ki so v visokih ravneh v peritonealni tekočini, in endometriozo. Naši rezultati bi lahko prispevali k boljšemu razumevanju bolezenskih patoloških procesov pri razvoju endometrioze.
Štirje slovenski finalisti, zmagovalci iz petih držav
Ob Vidu Janši so med letošnjimi finalisti še trije slovenski raziskovalci:
- izr. prof. dr. Matej Štuhec, mag. farm., spec., klin., farm. (Psihiatrična bolnišnica Ormož in Medicinska fakulteta Univerze v Mariboru) na področju farmacije;
- Dzhamilyat Abdulkhalikova, dr. med. (Univerzitetni klinični center Ljubljana) na področju ginekologije;
- dr. Kaja Kolmančič, dr. med. (Univerzitetni klinični center Ljubljana) na področju nevrologije.
Slovenski finalisti (z leve): izr. prof. dr. Matej Štuhec, mag. farm., spec., klin., farm., dr. Kaja Kolmančič, dr. med., Dzhamilyat Abdulkhalikova, dr. med., Vid Janša, dr. med.
Zmagovalci natečaja 9. International Medis Awards for Medical Research prihajajo iz petih držav:
- Farmacija: prof. dr. Aneta Perić, mag. farm., Srbija
- Gastroenterologija: Julian Peter Schwärzler, dr. med., Avstrija
- Ginekologija: Vid Janša, dr. med., Slovenija
- Intenzivna medicina in anesteziologija: Christian Reiterer, dr. med., Avstrija
- Nevrologija: Ivo Božović, dr. med., Srbija
- Oftalmologija: dr. Martina Tomić, dr. med., Hrvaška
- Pediatrija: prof. dr. Zlatan Zvizdić, dr. med., Bosna in Hercegovina
- Pulmologija in alergologija: Christian Lang, dr. med., Avstrija
- Revmatologija: izr. prof. doc. dr. Peter Mandl, dr. med., Avstrija
Vsi zmagovalci 9. International Medis Awards
Visoka raven prijavljenih raziskav
Predsednik mednarodne strokovne komisije prof. dr. Borut Štrukelj, mag. farm., je o prijavljenih raziskavah dejal:
Za člane mednarodne strokovne komisije je velik privilegij, da smo del izjemno zanimivega procesa, kjer spoznavamo raznolikost in globino raziskovalnega dela vrhunskih zdravnikov in farmacevtov v naši regiji. Njihove raziskave so visokokakovostne, navdihujoče, vir za izboljšanje oskrbe v zdravstvu. Vsi si zaslužijo največje pohvale in iskrene čestitke, še zlasti zaradi truda in odrekanj, ki jih njihovo klinično in raziskovalno delo pogosto zahteva.
prof. dr. Borut Štrukelj, mag. farm., predsednik mednarodne strokovne komisije
Nagrade so po dveh letih spet podelili na dogodku v živo, podelitev je potekala na Ljubljanskem gradu. Ustanovitelj nagrad International Medis Awards Tone Strnad, mag. farm., je povedal:
Neutrudno raziskovalno delo zdravnikov in farmacevtov iz srednje in jugovzhodne Evrope povečuje bogastvo znanja v medicini in farmaciji na najvišji znanstveni ravni. S tem tudi neposredno prispevajo k boljšemu zdravljenju. Njihovo delo si zasluži vse priznanje, spoštovanje in pozornost v širši mednarodni javnosti in doma. Ravno to je bil tudi namen ustanovitve International Medis Awards pred devetimi leti in danes smo ponosni, da tudi z nagradami gradimo ugled medicinske in farmacevtske skupnosti v regiji.
O pomenu raziskovanja pa je spregovorila dr. Martina Perharič, mag. farm., direktorica družbe Medis:
Znanstveno delo zdravnikov in farmacevtov je del velike zgodbe odkrivanja novosti, ki bodo pomagala pri odkrivanju in zdravljenju bolezni ter izboljšanju kakovosti življenja mnogih ljudi. Njihova predanost si zasluži naše globoko spoštovanje. Brez njihovega truda bi bilo izgubljenih veliko življenj, veliko zdravil in diagnostičnih metod pa bi ostalo neodkritih. Njihova strast do medicine in raziskovanja je pravi navdih za vse nas.
dr. Martina Perharič, mag. farm., direktorica podjetja Medis in Tone Strnad, mag. farm., ustanovitelj nagrad International Medis Awards in podjetja Medis
Letos 185 ustreznih prijav iz devetih držav
Za nagrade 9. International Medis Awards so se lahko potegovali zdravniki in farmacevti, ki so svoje znanstvenoraziskovalne prispevke objavili v najuglednejših znanstvenih publikacijah, to so tiste s faktorjem vpliva, višjim od 1,500.
Na natečaj je letos prispelo 238 prijav iz Avstrije, Bolgarije, Bosne in Hercegovine, Črne gore, Hrvaške, Madžarske, Severne Makedonije, Slovenije in Srbije. Vsem visokim kriterijem za mesto nominiranca za International Medis Awards je ustrezalo 185 prijav. Mednarodna strokovna komisija je prijave ocenila in izbrala 18 finalistov, med njimi pa devet zmagovalcev.
O International Medis Awards for Medical Research
International Medis Awards for Medical Research so nagrade za izstopajoče raziskovalne dosežke v devetih državah srednje in jugovzhodne Evrope na devetih medicinskih področjih. So priznanje prodornim zdravnikom in farmacevtom, ki poleg rednega dela tudi raziskujejo. Prispevajo pomembne inovacije v medicini in farmaciji in s tem učinkovitejše obvladovanje bolezni.
Prijavljena znanstvenoraziskovalna dela ocenjuje neodvisna mednarodna strokovna komisija desetih članov iz sedmih držav, ki izbere nominirance, finaliste in zmagovalce za posamezno področje. V mandatnem obdobju 2021–2024 komisijo vodi prof. dr. Borut Štrukelj, mag. farm., s Katedre za farmacevtsko biologijo Fakultete za farmacijo Univerze v Ljubljani.
Zmagovalcem na slavnostnem dogodku podelijo unikatni kipec Bodočnost (The Future), umetniško delo uveljavljenega kiparja Jakova Brdarja.
Natečaj je v letu 2014 ustanovilo slovensko farmacevtsko podjetje Medis, ki je tudi danes glavni pokrovitelj natečaja.
Več: https://www.medis-awards.com/