Glavobol, slabost, omotica, suha usta: kdor je že kdaj pregloboko pogledal v kozarec, pozna občutek, ki ga pričaka naslednje jutro. Veseli december in njegov praznični epilog, silvestrski večer, sta tu, zato vam v naslednjih vrsticah ponujamo nekaj nasvetov, kako preživeti čas, ko se na praznovanjih včasih spozabimo in zvrnemo kak kozarček preveč.
Alkohol je diuretik. To pomeni, da odvaja vodo iz telesa, zato prekomerno pitje alkoholnih pijač vodi v dehidracijo, ki je največji razlog za »mačka«. Poleg tega alkohol razdraži želodec, ko se boste zbudili po naporni noči, pa bo v vašem telesu še vedno prisoten alkohol.
Miti o zdravilu za mačka
Čeprav vsakdo prisega na svoj recept za mačka, velja, da pravo zdravilo zanj ne obstaja. Vseeno pa obstaja nekaj nasvetov, kako se napornemu »dnevu zatem« izogniti in kako omiliti simptome.
Najboljši način, kako se izogniti mačku, je še vedno, da se odpoveste alkoholnim pijačam. Če pa se vseeno odločite zanje, jih uživajte zmerno. Vsakdo ima svojo »zdravo mero«, zato na službeni zabavi ali zabavi s prijatelji ne zaužijte več alkohola, kot ste ga sposobni. Če ne veste, kje je vaša meja, bodite še posebej previdni, saj vas bo hitro premamil tisti kozarček preveč.
Kako se izogniti mačku
Poskrbite, da nikoli ne pijete alkohola na prazen želodec. Preden začnete uživati alkohol, si privoščite kosilo ali večerjo, ki naj temelji na ogljikovih hidratih in maščobah, saj boste tako upočasnili absorpcijo alkohola v telo. Krožnik testenin bo dobra osnova, prav tako mastna hrana. Ne pozabite, da bo hrana pomagala le, če jo boste pojedli pred pitjem alkohola. Ko boste že popili preveč, bo imela hrana predvsem psihološki učinek, absorpcije alkohola v kri pa ne bo upočasnila.
Izogibajte se alkoholnim pijačam temne barve, saj pogosto vsebujejo nečistoče, ki razdražijo tkiva, še posebej v možganih, to pa lahko vpliva na slabo počutje naslednje jutro. Med vsako alkoholno pijačo popijte kozarec vode ali negazirane brezalkoholne pijače. Gaziranim pijačam se izogibajte, saj pospešijo absorpcijo alkohola v telo. Preden se odpravite spat, popijte velik kozarec vode, še enega pa si pripravite ob posteljo za nočne napade žeje.
Naslednje jutro
Če ste se naslednje jutro zbudili in počutili obupno, potem verjetno niste upoštevali zgornjih nasvetov. Na žalost »instant« zdravila za mačka ni, vendar pa vseeno obstaja nekaj nasvetov, kako omiliti posledice naporne noči. Vsekakor je najboljše zdravilo za mačka počitek. Krepčilen spanec vam bo povrnil moči in omogočil telesu, da si opomore. Pred spancem pa lahko poskusite malce omiliti posledice.
V sredozemskih deželah ljudje pred pitjem alkohola pogosto pojedo žlico ali dve oljčnega olja, ki naj bi upočasnil absorpcijo alkohola.
Prvi korak je rehidracija telesa, saj se bo tako lažje spopadalo z bolečino in slabostjo, zato skušajte vnesti v telo dovolj tekočine. Vodo bo v takšnem stanju verjetno najlažje zaužiti, vendar pa poskusite še s čisto zelenjavno juho, ki jo telo enostavno prebavi, poleg tega pa je dober vir vitaminov in mineralov, ki jih je alkohol »odplaknil« iz telesa. Če vam juha ne diši, lahko posežete tudi po izotoničnih pijačah. Če je glavobol premočan, vam bodo najverjetneje pomagali analgetiki na osnovi paracetamola, acetilsalicilne kisline pa se je bolje izogibati, saj lahko še dodatno razdraži želodec in poslabša slabost in omotico. Nekateri ljudje naslednje jutro prisegajo na sladkor, vendar pa poskušajte pred zaužitjem sladke hrane najprej umiriti želodec z antacidom.
Stara ljudska vraža pravi da se »klin s klinom izbija«. Čeprav je za največje žurerje ta možnost zelo privlačna, pa ne bo pomagala premagati mačka, temveč bo simptome zgolj prestavila na kasnejši čas, ko bo raven alkohola v telesu spet padla. Ne glede na to, ali je maček močan ali šibak, pa se po naporni noči izogibajte alkoholu naslednjih 48 ur in omogočite telesu, da si opomore od pivskega šoka.
Tudi to lahko pomaga
Vitamin C – vitamin C in vitamin B sta učinkovita pomočnika pri razstrupljanju telesa. Pijte veliko vode z limono ali tableto z vitaminom C.
Sprehod – svež zrak in malce gibanja bosta oskrbela telo s kisikom in zbistrila glavo.
Zeleni čaj – visoka vsebnost antioksidantov bo pomagala pri okrevanju, tekočina pa bo pomagala pri premagovanju dehidracije.
Ingver in kumina – pomagala bosta pri zmedi v želodcu. Dodajte ju zelenemu čaju.
Bloody Mary – paradižnikov sok, sol, poper, worchesterska omaka in merica vodke s steblom stebelne zelene je tradicionalni recept za koktejl, ki naj bi pregnal mačka. Naš nasvet? Izpustite merico vodke, saj bo dodaten alkohol le zamaknil vaše težave.
Rimska kava – močna turška ali espresso kava, v katero stisnete sok četrt ali pol limone naj bi pomagala pri lajšanju jutranjih težav. Če niste vajeni jutranje kave, je ne pijte, saj lahko povzroči še močnejši glavobol.