Hemoroidi, kot je točen izraz, ali »hemeroidi«, kot jih pogovorno imenujejo nekateri, ali zlata žila. Vse to so sopomenke za isto bolečo in neprijetno težavo, ki ljudi pripelje v lekarno, nemalokrat pa tudi k zdravniku. Stanje ni nevarno, zahteva pa čimprejšnje ukrepanje, saj lahko precej zagreni življenje.
Kaj sploh so hemoroidi?
Del debelega črevesja, ki je tik ob zadnjični odprtini, je na gosto prepreden s krvnimi žilami. Preplet ven v tem predelu imenujemo hemoroidalni venski pletež. Hemoroidi kot diagnoza (hemo je predpona, ki se nanaša na kri) so pravzaprav žilni vozli – predeli ven, v katerih kri zastaja. Ker kri zastaja v teh venah, pomeni, da žila nabreka, lahko tudi poči in zakrvavi, in kri ob analnem predelu je zraven bolečine tisti alarmantni znak, ki osebo s tovrstno težavo nemudoma napoti po ustrezno strokovno pomoč. Krvavitev iz zadnjika je vedno treba ustrezno vzročno opredeliti, saj je lahko resen znak težjih obolenj debelega črevesja, eno od njih je tudi rak.
Prehrana z visoko vsebnostjo vlaknin uravnava prebavo, vzpodbuja prebavni sistem in uravnava mehkost blata. Veliko vlaknin ne vsebuje le fižol, pač pa tudi maline, jagode, jabolka, neolupljene hruške, polnozrnate testenine, rjavi riž, kuhan ječmen, pokovka, ovseni otrobi, grah, leča, oreščki in semena, brokoli, brstični ohrovt, koruza ...
Nekateri ljudje sploh ne vedo, da imajo hemoroide, medtem ko drugi zaradi njih tako trpijo, da je sedeč položaj praktično nemogoč in bolečina terja ustrezno strokovno obravnavo. Velikokrat se stanju pridruži še vnetni proces, ki je navadno vzrok močni bolečini v analnem predelu.
Znaki, ki nakazujejo na težave s hemoroidi:
- bolečina v analnem predelu, lahko v anusu ali zunanje
- srbečica, prav tako zunaj ali znotraj analnega predela
- sveža kri, ki se izloča skupaj z blatom ob odvajanju ali sama
- občutne izbokline (bule) na zunanjem predelu okrog zadnjika
- nekontrolirano uhajanje blata
- občutek neizpraznjenega črevesja ob odvajanju blata
Glede na mesto nastanka ločimo notranje in zunanje hemoroide. Notranji navadno povzročajo manj preglavic ali celo ostanejo neopaženi. O zunanjih (prolabirajočih) hemoroidih pa govorimo takrat, ko žilni vozel zdrkne ven iz anusa (govorimo o napredovali stopnji hemoroidov) in se ga da otipati in videti zunaj zadnjika. Ta je ponavadi bolj moteč, saj otežuje normalno odvajanje blata, ki tako postane precej boleče, redno higieno in tudi pritisk na analno področje, npr. ob sedenju, povzroča precejšnje bolečine.
Kako nastanejo hemoroidi?
Podobno kot v venah nog poteka proces krvne cirkulacije tudi v venah rektalnega področja. Da bi se lahko kri iz vene iztisnila nazaj v svoj obtok, je potrebna dovolj velika moč mišic v venski steni. Drugače imenujemo to tudi venska črpalka.
Nemalokrat so pa zaradi številnih razlogov te mišice oslabljene in kri posledično zaostaja v žilah. Velikokrat je vzrok nastanka hemoroidov stalni pritisk na rektalno področje (na primer dolgotrajen sedeč položaj), zraven tega pa lahko nastanek hemoroidov pripišemo tudi nosečnosti (pritisk zarodka na vene) ali stanju po porodu, starosti, dednosti, nepravilni prehrani, akutni driski ali kroničnemu zaprtju (zlasti ob napenjanju pri odvajanju blata – oboje lahko ima za posledico nastanek hemoroidov), navsezadnje pa tudi prehitremu in stresnemu tempu življenja. Pri tako širokem spektru vzrokov za nastanek težav s hemoroidi se niti ni pretirano čuditi, da se je z njimi že kdaj srečala približno polovica vseh ljudi.
Kako jih torej preprečiti?
- skrbimo za zdravo prehrano, ki vsebuje veliko vlaknin,
- skrbimo za redno odvajanje blata normalne konsistence in ne odlašajmo z odhodom na stranišče, kadar nas tišči,
- pijmo zadosti tekočine (če so težave z zaprtjem ali »lenim črevesjem«, naj ta vsebuje tudi veliko magnezija),
- ob dolgotrajnih sedečih položajih vsake toliko časa vstanimo in naredimo nekaj korakov – s tem bomo ugodno vplivali tudi na venski pretok v nogah,
- bodimo tudi sicer telesno aktivni, saj to spodbuja tako krvno cirkulacijo kot tudi samo prebavo.
Kako si lahko sami pomagamo?
V lekarni so na voljo kreme, geli in svečke za zdravljenje težav s hemoroidi. Verjetno vas bodo ob navedbi tovrstnih težav v lekarni najprej povprašali, kje so hemoroidi locirani, torej ali so zunanji ali notranji, in kako napredovalo je stanje. Ob hujših težavah se pacienta napoti k zdravniku, milejša stanja pa se učinkovito lajšajo z zgoraj omenjenimi sredstvi. Svečke se priporočajo pri notranjih hemoroidih, ko bolečina v anusu še ni prehuda. Za zunanje hemoroide svetujemo kreme ali gele, ki se po potrebi lahko iztisnejo tudi v črevo s pomočjo priloženega aplikatorja. Če se stanje po približno tednu dni redne in pravilne uporabe tovrstnega sredstva ne popravi, se pacientu svetuje obisk pri zdravniku.
Učinkovine v takšnih zdravilih so navadno naravnega izvora in imajo namen blažiti bolečino in pospeševati celjenje prizadetega področja. To so na primer ekstrakti aloe vere (pospešuje celjenje, blaži vnetje), divjega kostanja (poveča čvrstost kapilarne stene, zmanjša tvorbo krvnih strdkov v zastajajoči krvi v venah), hialuronska kislina (pospeši celjenje, blaži vnetje, zmanjšuje krvavitve), gliciretinska kislina (preprečuje vnetje, pospešuje celjenje); zraven teh snovi pa navadno še lokalni anestetik, ki blaži bolečino in srbečico (na primer polidokanol ali lidokain).
In ko samozdravljenje ni dovolj ...
Zdravnik bo po pregledu točno določil stopnjo napredovanja stanja in na osnovi tega izbral ustrezno terapijo. V nekaterih primerih bodo to svečke ali mazila, ki se predpisujejo izključno na zdravniški recept. Le-ta vsebujejo učinkovine, kot so kortikosteroidi, ki lokalno blažijo vnetne procese (fluorokortolon, deksametazon, betametazon), ali lokalni anestetiki, ki lajšajo bolečino (cinhokain, lidokain), pa tudi t. i. hemostipike in adstringense, to so učinkovine, ki zaustavljajo krvavitve (npr. polikrezulen). Zraven lokalno delujočih zdravil lahko zdravnik predpiše tudi posebno shemo jemanja določenih tablet, ki vplivajo na čvrstost žilne stene prizadete vene in s tem blažijo težave, saj povečajo moč venske črpalke. Ko vrsta omenjenih poskusov še vedno ne reši težave ali so pa te napredovale do stopnje, ko se s takšnimi zdravili ne da več vzpostaviti normalnega stanja, se lahko hemoroidi odstranijo tudi kirurško z izrezom dela prizadete vene.
Hemoroidi so zelo neprijetno stanje, deloma zaradi težav, ki jih povzročajo, deloma zaradi področja, kjer težava nastane. Niso pa prav nič takšnega, da se o njih ne bi mogli ustrezno podučiti in si pomagati po nasvetu zdravstvenega delavca. Na tak način bo težava hitro in učinkovito premagana, z upoštevanjem ukrepov za njeno preprečevanje pa bomo tudi zmanjšali verjetnost, da se kdaj ponovi.
Članek je bil objavljen v reviji Naša lekarna št. 67, november 2012.